IAS Honour Roll

IAS Graduates that have represented at an Olympic Games, World Cup or Commonwealth Games

Sport

Athlete

Achievement

IAS Year

Athletics

Ryan Gregson

2012 & 2016 Olympic Games and 2014

 Commonwealth Games

2005

Athletics

Madeline Heiner

2016 Olympic Games and 2014 Commonwealth Games

2005

AWD

Siobhan Paton

World Champion and 2000 Paralympics

 Gold Medalist

1998

AWD

Megan Newell

2011 Special Olympic Gold Medalist

2004

AWD

Jessica Smith

2004 Paralympic Games

2003

AWD

Brett Stibners

World Champion and 2008 & 2016 Paralympic Games

 2008 Paralympic Gold Medalist

1996

Cricket

Brett Lee

2003 Cricket World Cup

1990

Cricket

Shane Lee

1999 Cricket World Cup

1989

Cycling

Rochelle Gilmore

World Champion and Commonwealth

Gold Medalist

1996

Cycling

Ben Kersten

2006 Commonwealth Games Gold

Medalist

1995

Cycling

Josh Kersten

1998 Commonwealth Games Bronze

Medalist

1994

Cycling

James Williamson

MTB 24 hour Solo World

Championships Gold Medalist

2002

Cycling

Caleb Ewan

2014 Commonwealth Games

2010

Hockey

Kieran Govers

World Champion, 2012 Olympic Bronze

 Medalist and 2014 Commonwealth

Games Gold Medalist

2000

Hockey

Tristan White

2014 Commonwealth Games Gold

Medalist

2005

Hockey Blake Govers 2016 Olympic Games                                  2012
Hockey Grace Stewart 2016 Olympic Games                                  2014

Hockey

Melissa Simpson

2007 Indoor Hockey World Cup

2002

Hockey

Emma Cobbin (MacLeish)

2011 Indoor Hockey World Cup

2004

Hockey

Kurt Ogilvie

2011 Indoor Hockey World Cup

2000

Hockey

Lyndal Ogilvie

2011 Indoor Hockey World Cup

2001

Hockey

Kylie Smith

Australian Indoor Hockey Team

1999

Kayaking

Zoe Uphill (Lynam)

2008 Olympic Games

1999

Lawn Bowls

Karen Murphy

World Champion and Commonwealth

Games Gold Meadlist

1990

Lawn Bowls

Leif Selby

World Champion and 2010

Commonwealth Games Silver Meadlist

1990

Lawn Bowls

Bret Duprez

World Champion and 1998

Commonwealth Games Gold Meadlist

1990

Rowing

David Smith

2012 Olympic Games Gold Medalist

2001

Rugby League

Josh Morris

2013 Rugby League World Cup Winner

2001

Rugby League

Brett Stewart

2008 Rugby League World Cup

1999

Rugby League

Kane Linnett

2013 Rugby League World Cup

2005

Rugby League

Keith Lulia

2013 Rugby League World Cup

2002

Rugby League

Craig Fitzgibbon

2008 Rugby League World Cup

1994

Soccer

Luke Wilkshire

2010 World Cup and 2004 Olympic

 Games

1996

Surfing

Michael Lowe

World Surfing Championships

1990

Surfing

Sally Fitzgibbons

World Surfing Championships

2005

Surfing

Kim Wooldridge

World Surfing Championships

1988

Surfing

Chad Ryan

World Surfing Championships

1990

Surfing

Jake Spooner

World Surfing Championships

1988

Surfing

Todd Prestage

World Surfing Championships

1988

Swimming

David McKeon

2016 & 2012 Olympics Games and

2014 Commonwealth Games Gold

Medalist

2012

Swimming

Jarrod Poort

2016 & 2012 Olympics Games

2009

Swimming

Emma McKeon

2016 Olympic Games Gold Medalist, 2014

Commonwealth Games Gold Medalist and 2013 World Championships

2008

Swimming

Robert Hurley

2010 Commonwealth Games

2003

Swimming

Jason Cram

World Champion and 2002

Commonwealth Games Gold Medalist

2000

Swimming

Lori Munz

1998 Commonwealth Games Gold

Medalist

1997

Swimming

Sarah Kasoulis

2002 Commonwealth Games

1999

IAS Graduates that have represented at an International Level

Sport

Athlete

Achievement

IAS  Year

AWD

Sam Hardaker

Australian Disability Swim Team

2001

AWD

Jacqueline Charlesworth

Australian Women's Wheelchair Basketball Team

1999

Cricket

Phil Jaques

Australian Test Cricket Team

1993

Cricket Nic Maddinson Australian Test Team & Australian T20 Cricket Team 2007
Cricket Trent Johnston Ireland Cricket Team 1988
Cricket Adam Zampa Australian One-Day Cricket Team  

Cycling

Amiel Cavalier

Australian MTB Team

2003

Cycling

Josh Wall

Australian Cycling Team

2001

Cycling Scott Law Australian Cycling Team 2008

Hockey

Stephen Madge

Australian Kookaburras

2000

Hockey

Flynn Ogilvie

Australian Indoor Hockey Team

2007

Hockey

Simon Beaton

Australian Indoor Hockey Team

2000

Hockey

Kylie Smith

Australian Indoor Hockey Team

1999

Hockey

Kyah Gray

Australian Indoor Hockey Team

2009

Lawn Bowls

Sarah Boddington

Australian Women's Team

2008

Netball

Marni Hansell

Australian Netball Team

1996

Netball

Sarah Barrett

Australian Netball Team

1996

Rugby League

Luke Bailey

Australian Kangaroos

1995

Rugby League

Shaun Timmins

Australian Kangaroos

1993

Rugby League

John Simon

Australian Kangaroos

1990

Rugby League

Ben Hornby

Australian Kangaroos

1995

Rugby League Luke O’Donnell                 Australian Kangaroos 1996
Rugby League Tyson Frizel Australian Kangaroos 2007

Rugby Union

Martin Schliebs

Australian Rugby 7's Team

1998

Rugby Union

Paul Asquith

Australian Rugby 7’s Team

2007

Rugby Union Tom Conner Australian Rugby 7's Team                 2008

Rugby Union

Alexander Kanaar

Australian Wallabies

1999

Rugby Union

Dan Palmer

Australian Wallabies

2003

Swimming

Ben Denner

Australian Swimming Team

2000

Swimming

Kaine Love

Australian Swimming Team

2000